Masaż leczniczy
Masaż leczniczy wykonuje się wykorzystując konkretne chwyty w odpowiedniej kolejności celem prawidłowego opracowania tkanek organizmu (od powierzchniowych do głęboko położonych). Wśród technik można wymienić głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wibracje, wstrząsanie i oklepywanie. W trakcie napotkania problematycznego obszaru pacjent może odczuwać dyskomfort, który w trakcie masażu powinien zmniejszyć się. Związane to jest z doborem siły, techniki oraz okolicy. Dobór odpowiednich technik jest zależny od schorzenia z jakim pacjent się zgłasza.
Masaż leczniczy dzielimy na masaż całościowy lub częściowy, uwarunkowane jest to problematyką z jaką zgłasza się pacjent oraz czasem zabiegowym.
Masaż kręgosłupa częściowy
Stosowany przy napięciu mięśniowym i bólach kręgosłupa. Polega na wykonywaniu systematycznych ruchów: nacieraniu, głaskaniu, uciskaniu, ugniataniu lub uklepywaniu, które mają na celu rozluźnić spięte mięśnie lub pobudzić te, które są osłabione. Częściowy masaż obejmuje tą część pleców, z którą pacjent ma problemy, np. odcinek szyjny, lędźwiowy itp. Działa odprężająco i przynosi ulgę w bólu.
Masaż kręgosłupa całościowy
Obejmuje masaż całych pleców, od odcinka szyjnego, aż po odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Wykonywanie specjalnie dobranych, systematycznych ruchów, likwiduje zwiększone napięcie oraz wzmacnia osłabioną tkankę mięśniową. Terapeuta stosuje uciski, głaskanie, ugniatanie, oklepywanie oraz nacieranie.
Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Przed wyborem odpowiedniego zabiegu przeprowadzany jest wywiad, który pomoże określić, który masaż będzie najlepszy oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do masażu.
Masaż – przeciwwskazania
- żylaki oraz stany zapalne żył
- okres ciąży
- zmiany na skórze, jak wypryski czy zmiany alergologiczne,
- nadciśnienie tętnicze
- temperatura ciała powyżej 38 st. C.